top of page
akwarela Rośliny

Psychoterapia indywidualna.

Podjęcie psychoterapii często nie jest proste. To decyzja, aby zaprosić inną, początkowo obcą osobę do bardzo osobistych spraw w swoim życiu i razem z nią przyglądać się różnym, niejednokrotnie trudnym doświadczeniom, myślom i emocjom. Ponieważ na terapii rozmawiamy o rzeczach, które rzadko kiedy są wypowiadane na głos, to zrozumiałe, że początkowo sytuacja ta może budzić niepokój. Warto jednak pamiętać, że podjęcie decyzji o psychoterapii to również odważny krok w stronę lepszego zaopiekowania się samym sobą, potraktowania siebie samego poważnie i z szacunkiem.

Początek.

Rozpoczęcie psychoterapii poprzedzają 3 konsultacje, które dają możliwość poznania mnie i mojego stylu pracy. Podczas tych pierwszych spotkań mogę również wstępnie rozpoznać trudności, z którymi zgłasza się osoba i dowiedzieć się jakie są jej oczekiwania oraz potrzeby odnośnie terapii. Podczas trzeciej rozmowy podejmujemy (lub nie) decyzję o podjęciu dalszej współpracy i nakreślamy jej ramy. Czasem umawiamy się na konkretną ilość spotkań lub czas trwania terapii, czasem ustalamy, że będziemy pracować w oparciu o wyznaczony wcześniej cel, bez wskazywania daty zakończenia terapii.

 

Pracuję z osobami, które:

  • przeżywają uczucia niepokoju i lęku

  • zauważają u siebie przejawy obniżonego nastroju

  • nie są zadowolone z relacji, w których się znajdują

  • doświadczają kryzysu w życiu

  • zmagają się bagażem doświadczeń z przeszłości

  • czują się przytłoczone trudnymi emocjami

  • chciałaby zacząć lepiej myśleć o sobie

  • chcą być bliżej siebie i swoich emocji

  • w historii swojego leczenia spotkały się z diagnozą zaburzeń: lękowych (nerwic), depresyjnych i/lub osobowości.

IMG_1679.jpg

Co dalej?

Pracuję w nurcie integracyjnym, a to oznacza, że w różnych podejściach terapeutycznych szukam tego, co według mnie jest w danym momencie najbardziej pomocne dla osoby, z którą pracuję. Fundamentem teoretycznym mojej pracy jest podejście psychodynamiczne i systemowe, jednocześnie korzystam z różnych technik, aby wspierać proces zmiany. Wspólnym celem wszystkich nurtów psychoterapii jest pomoc w budowaniu lepszego kontaktu z sobą samym poprzez uświadamianie sobie swoich myśli, uczući potrzeb. Zmiany, które dokonują się w wyniku psychoterapii bywają duże i widoczne „gołym okiem” lub bardzo subtelne - lecz równie ważne. Rozmowa z terapeutą daje możliwość przyjrzenia się sobie i swojemu życiu z innej perspektywy oraz pomaga w stopniowym odzyskiwaniu poczucia kontroli, dzięki nauce budowania nowych relacji z samym sobą i swoim otoczeniem.

 

Podczas sesji terapeutycznych rozmawiamy o tym, co obecnie dzieje się w życiu danej osoby i o tym, co działo się kiedyś. Łączymy to, w jaki sposób przeszłość wpłynęła na teraźniejszość, np. kształtując sposób postrzegania siebie i innych. Zastanawiamy się, jakie zmiany warto wprowadzić w te schematy, aby były bardziej pomocne. Rozmawiamy o myślach i emocjach, które pojawiają się  „tu i teraz”  podczas sesji, ponieważ dzięki temu mamy bezpośredni dostęp do tego, z czym dana osoba może zmagać się w innych relacjach i sytuacjach w swoim życiu.

Osią psychoterapii indywidualnej jest bezpieczna, nieoceniająca i rozumiejąca relacja, która pozwala skupić się na sobie, swoich emocjach, potrzebach i znaleźć dla siebie nowe rozwiązania.

bottom of page