top of page
akwarela Rośliny

Psychoterapia par.

Rozmowa inna, niż zwykle. Wsparcie dla Waszej relacji.

Dobre, bliskie relacje są fundamentem naszej emocjonalnej stabilności, zaś ich znaczenie nie kończy się w dzieciństwie. W dorosłym życiu taką "emocjonalną bazą" często jest relacja partnerska. Warto poświęcić jej uwagę i zadbać, aby stanowiła źródło wsparcia i wzajemnego zrozumienia.

Z parami pracuję w oparciu o model terapii skoncentrowanej na emocjach EFT (Emotionally Focused Therapy for Couples).  Ukończyłam kilkuetapowe szkolenie certyfikowane przez International Centre for Excellence in Emotionally Focused Therapy w Ottawie.

 

Terapia par w nurcie EFT jest empirycznie udowodnionym podejściem, które pomaga parom odbudować zerwaną więź, odnaleźć bliskość i poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa. Terapia EFT powstała w oparciu o wieloletnie obserwacje i badania nad partnerskimi relacjami osób dorosłych.  Pomaga ona parom poprawić ich relację poprzez lepsze zrozumienie tego, co dzieje się między nimi oraz wspieranie nowego, bezpiecznego i nieraniącego sposobu rozmowy o swoich emocjach i potrzebach. Jej fundamentem jest założenie, że potrzeba miłości i akceptacji jest wspólna dla ludzi bez względu na wiek i płeć.

Terapia może pomóc Waszej relacji poprzez:

- naukę rozpoznawania negatywnych wzorców interakcji, które pojawiają się między Wami

- naukę rozpoznawania tego, co naprawdę czujecie i czego potrzebujecie

- budowanie umiejętności komunikowania swoich potrzeb w sposób, który tworzy poczucie więzi, bliskości i zrozumienia

- lepsze rozumienie emocji partnera.

Couple by the Sea

 

W terapii par terapeuta koncentruje się na wzorcach interakcji, które prowadzą do eskalacji konfliktów i nieporozumień oraz powodują, że para zamyka się w pętli negatywnych sprzężeń zwrotnych. W trakcie sesji wyraźny akcent kładziony jest na emocje, ich przeżywanie i sposoby radzenia sobie z nimi. Osobista problematyka partnerów jest włączana we wspólny cykl życia pary. W trakcie terapii terapeuta nawiązuje do emocji, potrzeb i powiązanych z nimi zachowań, co pozwala jej uczestnikom na lepsze rozumienie siebie samego oraz siebie nawzajem. Terapeuta aktywnie zachęca i pomaga znaleźć sposoby na bardziej otwartą komunikację, dzięki której możliwe staje się odtworzenie bliskości, zaufania i poczucia więzi.

 

Istnieje również możliwość konsultacji i terapii pary online.

bottom of page