Psychoterapia grupowa.
W kontakcie ze sobą, w relacji z innymi.
Na czym polega psychoterapia grupowa?
Psychoterapia grupowa to niezwykłe doświadczenie terapeutyczne spotkania z innymi ludźmi, dające możliwość przyjrzenia się zarówno swoim wewnętrznym procesom psychicznym, jak i swoim relacjom z innymi. Podczas sesji uczestnicy dzielą się swoim doświadczeniami, a terapeuta pomaga im w refleksji nad myślami, emocjami i zachowaniem. Często odnosi się do tego, co "tu i teraz" dzieje się w grupie, dzięki czemu możliwe jest badanie przeżyć w momencie ich pojawienia się. Psychoterapia grupowa staje się przestrzenią, w której możliwe jest bezpieczne obserwowanie tego, co powstaje na styku życia wewnętrznego i zewnętrznego.
Jak udział w grupie terapeutycznej może być pomocny?
Udział w grupie terapeutycznej pomaga odkryć wzorce zachowań powtarzające się w codziennym życiu i ich wpływ na funkcjonowanie danej osoby. Grupa terapeutyczna może dawać wsparcie i łagodzić poczucie emocjonalnej izolacji. Dzięki udziałowi w grupie, uczestnicy mają szansę uczyć się od siebie nawzajem i zobaczyć, że nie są sami w swoich problemach. Członkowie grupy terapeutycznej mają okazję na zrozumienie siebie nawzajem i poznawanie swoich osobistych, wewnętrznych schematów. Terapia grupowa pozwala także na rozwijanie umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja, empatia, asertywność czy rozwiązywanie konfliktów. Członkowie grupy uczą się, jak nawiązywać i utrzymywać relacje międzyludzkie, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i jak konstruktywnie wyrażać swoje potrzeby.
Jak wygląda psychoterapia grupowa?
Terapia grupowa w nurcie psychodynamicznym prowadzona jest w sposób nieustrukturyzowany, co oznacza, że psychoterapeuta nie narzuca planu i schematu sesji, ale zamiast tego pozwala na rozwijanie się dyskusji w sposób naturalny i nieoczekiwany. Prowadzący skupia się na ujawnianiu i analizowaniu wzorców emocjonalnych, myśli i zachowań, które pojawiają się w grupie. Wykorzystuje interakcje między uczestnikami grupy, aby pomóc im w zrozumieniu swoich problemów i tego, w jaki sposób budują relacje z innymi. Członkowie grupy są zachęcani do dzielenia się swoimi doświadczeniami, emocjami i myślami, a także do badania swoich wewnętrznych procesów psychicznych.
Psychoterapia grupowa jest szczególnie pomocna dla osób, które:
-
doświadczają trudności interpersonalnych
-
chcą poszerzyć rozumienie siebie o aspekt relacyjny
-
mają poczucie izolacji, osamotnienia w swoich problemach
-
doświadczają niepokoju, obniżonego nastroju, trudności osobowościowych
-
chciałyby zmienić swój styl funkcjonowania w relacjach
-
mają doświadczenie trudnych relacji w przeszłości lub obecnie.
Informacje organizacyjne:
Liczba uczestników: 6 - 8 osób dorosłych
Dzień i godzina: każdy czwartek w godz 18:30 – 20:00
Koszt: 110 zł / 1,5 h
Grupa ma charakter półotwarty, dołączenie do grupy poprzedza konsultacja wstępna. Czas uczestniczenia w procesie grupowym ustalany jest wspólnie z osobą prowadzącą, minimalny okres na który można dołączyć do grupy to 2 lata.
Nabór do grupy: dołączenie nowej osoby do grupy odbywa się po rozmowie konsultacyjnej z prowadzącą, w miarę wolnych miejsc.
Prowadząca: Małgorzata Hałucha -Wojdowska, analityczka grupowa, certyfikowana psychoterapeutka Instytutu Analizy Grupowej Rasztów, superwizorka aplikantka, zaangażowana w projekt analityków grupowych "Polska na kozetce".
telefon: 501 047 391
mail: mwojdowska@wp.pl