Terapia dla młodzieży.
Kiedy trudno znaleźć słowa na to, co dzieje się wewnątrz.
Kiedy ma się "naście" lat tak dużo zmienia się w życiu, że czasami trudno się w tym odnaleźć. Wszystko wokoło przeżywane jest intensywnie, emocje są silne i jednocześnie trudne do wyrażenia słowami - lęk, wstyd, złość, zagubienie, poczucie bycia innym i niezrozumianym. Pojawiają się pierwsze ważne decyzje, pierwsze prawdziwe przyjaźnie, związki i rozczarowania. Zmienia się mózg, ciało, rola społeczna i miejsce w rodzinie, szkoła i grupa rówieśnicza.
Praca z młodymi ludźmi jest wyjątkowo bliska mojemu sercu. Od kilkunastu lat pracuję jako psycholog szkolny w szkole podstawowej i wcześniej w gimnazjum. Prowadzę zajęcia warsztatowe i profilaktyczne. W gabinecie dbam o przyjazną i nieoceniającą atmosferę. Wspieram także rodziców w lepszym rozumieniu ich nastolatków i budowaniu bliskich relacji z nimi.
Pracuję z nastolatkami od 14/15 r. ż., które:
- mają obniżony nastrój
- doświadczają lęku, mają skłonność do wycofywania się
- mają niską samoocenę
- są nadmiernie krytyczne względem siebie
- przeżywają trudności w relacjach z rówieśnikami
- doświadczają wahań nastroju
- cierpią na zaburzenia odżywiania
-przeżywają trudności rodzinne.
„Nie jestem kim powinienem być, nie jestem, kim mam być, ale nie jestem już tym, kim byłem”.
E. Erikson
Okres dorastania to specjalny czas - ważny, pełen nowych możliwości i nowego poziomu wrażliwości.
W tym wieku młodzież poszukuje swojego sposobu na samodzielność i bliskość jednocześnie. To czas odkrywania siebie - kim jestem, jaki chcę być, co jest dla mnie ważne, jakie są moje mocne strony? Relacje z rodzicami i ich wsparcie są ciągle kluczowe, choć już niewystarczające. Emocje potrafią się zmieniać w jednej chwili, ryzyka płynące z zachowania bywają niedoszacowane, duża część samooceny zależy od tego, na co nastolatek nie ma całkowitego wpływu - jego relacji z rówieśnikami. To wszystko razem powoduje, że szczególnie wokół tego momentu w życiu powstaje dużo niepokoju i obaw.