top of page
akwarela Rośliny

Terapia dla młodzieży.

Kiedy trudno znaleźć słowa na to, co dzieje się wewnątrz.

Kiedy ma się "naście"  lat tak dużo zmienia się w życiu, że czasami trudno się w tym odnaleźć. Wszystko wokoło przeżywane jest intensywnie, emocje są silne i jednocześnie trudne do wyrażenia słowami - lęk, wstyd, złość, zagubienie, poczucie bycia innym i niezrozumianym.  Pojawiają się pierwsze ważne decyzje, pierwsze prawdziwe przyjaźnie, związki i rozczarowania.  Zmienia się mózg, ciało, rola społeczna i miejsce w rodzinie, szkoła i grupa rówieśnicza.

Praca z młodymi ludźmi jest wyjątkowo bliska mojemu sercu.  Od kilkunastu lat pracuję jako psycholog szkolny w szkole podstawowej i wcześniej w gimnazjum.  Prowadzę zajęcia warsztatowe i profilaktyczne. W gabinecie dbam o przyjazną i nieoceniającą atmosferę.  Wspieram także rodziców w lepszym rozumieniu ich nastolatków i  budowaniu bliskich relacji z nimi.

Pracuję z nastolatkami od 14/15 r. ż., które:

- mają obniżony nastrój

- doświadczają lęku, mają skłonność do wycofywania się

- mają niską samoocenę

- są nadmiernie krytyczne względem siebie

- przeżywają trudności w relacjach z rówieśnikami

- doświadczają wahań nastroju

- cierpią na zaburzenia odżywiania

-przeżywają trudności rodzinne.

kwiaty

 

Nie jestem kim powinienem być, nie jestem, kim mam być, ale nie jestem już tym, kim byłem”.

E. Erikson

 

Okres dorastania to specjalny czas - ważny, pełen nowych możliwości i nowego poziomu wrażliwości.

W tym wieku młodzież poszukuje swojego sposobu na samodzielność i bliskość jednocześnie. To czas odkrywania siebie - kim jestem, jaki chcę być, co jest dla mnie ważne, jakie są moje mocne strony? Relacje z rodzicami i ich wsparcie są ciągle kluczowe, choć już niewystarczające. Emocje potrafią się zmieniać w jednej chwili, ryzyka płynące z zachowania bywają niedoszacowane, duża część samooceny zależy od tego, na co nastolatek nie ma całkowitego wpływu - jego relacji z rówieśnikami.  To wszystko razem powoduje, że szczególnie wokół tego momentu w życiu powstaje dużo niepokoju i obaw. 

bottom of page